BOŞ ZAMANLARIMIZ

BOŞ ZAMANLARIMIZ

Difficulty : B1
OKUMA

Araştırmalar, günümüzde insanların her zamankinden daha fazla boş zamana sahip olduğunu söylüyor. O zaman neden öyle hissetmiyoruz? Bu günlerde boş zamanlarımızı genellikle televizyon izleyerek, bilgisayar kullanarak veya telefonlarımızdan iletişim kurarak geçiriyoruz. Görüntüler ve bilgiler sürekli beynimizde yanıp sönüyor, bu yüzden gerçekten bunalmış gibi hissetmememize şaşmamalı. Gerçekten rahatlamak ve enerji seviyemizi yeniden kazanmamıza yardımcı olmak için boş zamanımızı akıllıca kullanmak çok önemli.

 

Bunun için ilk olarak Boş zamanlarınızda neyi başarmak istediğinizi düşünün. Fit olmak mı, yaratıcı olmak mı yoksa sadece rahatlamak mı istiyorsunuz? Ne yapmanız gerektiği konusunda endişelenmeyin, sadece sizi neyin daha mutlu hissettireceğini düşünün.

Boş zamanınızın tadını ne zaman çıkaracağınızı planlayın ve ona takviminizdeki diğer her şey gibi davranın. Daha önemli bir işiniz  çıkarsa, ertelemeyi veya ertelememeyi seçebilirsiniz, ancak asla iptal etmeyin!

 

Öncesinde boş zamanınızın tadını çıkarmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Güzel ve uzun bir banyoyu dört gözle bekliyorsanız, banyo yağı ve mumlar satın alın. Kırlara çıkmak istiyorsanız botlarınızı ve haritanızı hazırlayın ve hava durumuna bakmayı unutmayın.

 

Boş zamanınızı başka hiçbir şeyin işgal etmesine izin vermeyin. Bulaşıkları ve dağınıklığı görmezden gelin. Gelen kutunuzdaki mesajları kontrol etmeyin ve cep telefonunuzu kapatın. Aksi takdirde, boş zaman ile günlük yaşam arasındaki çizgiler bulanıklaşmaya başlayacak ve kendinizi yenilenmiş hissetmeyeceksiniz.

Birçok boş zaman aktivitesinde tüketici rolünü üstleniyoruz. Televizyon izlediğimizde, video oyunları oynadığımızda veya okuduğumuzda  yalnızca pasif olarak dahil oluyoruz. Bir değişiklik yaparak yapımcı rolünü üstlenin. Bir model oluşturun, bir blog yazın veya bir animasyon filmi yapın. Bu şekilde beyninizin farklı bir bölümünü kullanacak ve bunun sonucunda daha enerjik hissedeceksiniz.

 

Ama aşırıya kaçmayın. Birçok insan boş zaman aktiviteleri hakkında çok fazla endişelenir. Arkadaşlarını etkileyecek, özgeçmişlerinde iyi görünecek veya daha iyi bir iş bulmalarına yardımcı olacak şeyler yapmak isterler. Ama boş zaman bununla ilgili değil, zevk için bir aktivite yapmakla ilgilidir, bu yüzden dış baskıların seçiminizi etkilemesine izin vermeyin.

 

Sosyal çevrenizi genişletme fırsatını yakalayın. Herkesin farklı ilgi alanları vardır, bu yüzden arkadaşlarınızın sizinle aynı şeylere katılmasını beklemeyin. Onlara bir süre ara verin, bir kulübe katılın ve sizinle aynı ilgi alanlarına sahip insanları tanıyın.

 

Yaptığınız şey diğer insanlara yardımcı oluyorsa, zamanınızı akıllıca kullandığınızı gerçekten bileceksiniz. Bu yüzden toplulukta neler olup bittiğini öğrenin ve yardım edin. Yaşlıları ziyaret edin veya bir çocuk kulübüne yardımcı olarak katılın.

 

Rahatlayıp enerji topladığınızda, yaşamınızda neyi geliştirmek istediğinizi düşünebilirsiniz. Fit olmak mı istersiniz? Bir beceri öğrenmek mi? Ya da İş beklentilerinizi iyileştirmek mi? Sizi tamamen yeni bir yaşam yoluna sokacak birçok grup, kulüp ve sınıfa katılabilirsiniz. Peki ne bekliyorsunuz. Hemen harekete geçin ve keyfini çıkarın.

share it now...

Facebook
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

A1 COURSE IS STARTING

September 27, 2021 - 17:30