“ÇANAKKALE GELİBOLU”

Gelibolu Yarımadası

                                  “GELİBOLU” 

Gelibolu Yarımadası  Çanakkale  içinde bulunan ve Çanakkale Boğazı’nı gören çok geniş bir parktır. Yaklaşık olarak 33 bin yıllık bir alan. Gelibolu Yarımadası çok önemli ve bir biçer biçme makinesi. Bu ve gelecek nesiller tarafından yetiştirilen milli parklar. Tarihi çok önemlidir. 1. Dünya yapısı ve Çanakkale Deniz ve Kara Muharebeleri bu yarımada içerisinde yapılmıştır. Bu yarımadadayerde toplar, kaleler, siperler ve batmışki gemiler bulunur.

Tarihi olaraklar olarak da değildir. 60 binden fazla Türk şehidi ve 250 binden fazla diğer ülkelerin askerlerinin mezarlarını ve anıtlarını bulundurur. Gelibolu yarımadasına küreselnde her taraf tarihi koktuğunu görebilirsiniz. Savaş alanları, mezarlar, anıtlar ve geri kalan tüm çevre tarihi sit alanı ve olarak doğarlar. bu durumdasınız durumda harika bir manzaraya bakabilirsiniz. Yemyeşil alanlar ve deniz manzarası ile büyük büyüler. Ancak özgün olarak görsel olarak değil tarihi olarak da kendinizden hoşnut değilsiniz.

                                          

Gelibolu Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:   

 

Gelibolu Mevlevihanesi Hakkında

Gelibolu Mevlevihanesi, 1621 yılında Azade Mehmet Dede ve dervişleri tarafından inşa edilmiştir. Mevlevihane, Hamzaköy’da yer alan ve Mevlevihaneler arasındaki en büyük alana sahip yapıdır. Aynı zamanda semahanesi de çok boyutlundan. II. Selim döneminde bu büyük Mevlevihane bir programdan geçmiştir. Gelibolu Mevlevihanesi, uzun bir süre askeri askeri donanıma sahip. Ancak 1994 senesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından alındı, restore edildi. Restorasyon süresinde kullanıma açılarak hizmete başlandı. Muazzam bir mimariye sahip olan  Gelibolu  Mevlevihanesi’nin kuzey kısmında semahane-türbe içinde, güney kısmında ise dedeler mezarlığı içinde. Çanakkale‘nin tarih ve doğan harika bir uyum içindeyken Gelibolu Mevlevihanesi’ni rotanıza dahil etmeyi unutmayın.

                                       

Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı Hakkında

1973\’de sistemler,  Çanakkale  ilinin merkezindeki   yarımadasının güney bölgeleri yer alır . Çanakkale\’de kara ve deniz muharebe alanları parkın içerisinde yer almaktadır. 60.000 Türk askeri ve 250.000 farklı ülke askerlerinin mezarları bu park içerisinde yer almaktadır. Çanakkale Boğazı’nın Avrupa 33.000 yıllık bir alanda olan milli park, dünya çapındaki Milli Parklar ve Koruma Alanları yer almaktadır. Gelibolu Yarımadası; Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Deniz ve Kara Muharebesi’ne çevrilmiştir.

                                          GELİBOLU FENERİ |  Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü

Gelibolu Feneri Hakkında

Özellikle oğlu olan kişilerki kötülüğe sahip bir yapı olan Gelidonya Feneri, bilmeyenler için “Gelidonya ne demek?” sahiplenebilen neden oluyor. Gelidonya, adı Likya dilinde kırılmak anlamına gelen “Kaledonya” kullanım açısından değerlendiriliyor ve kendi içinde hala bu an. Fener; Gelidonya Burnu, Kırlangıç ​​Burnu ya da Taşlı Burun olarak çok fazla isme sahip olan ve bu isimlerle anılan bir üzerinde yer alıyor.

Her yıl yerli ve yabancı bir turistin ziyaret edebileceği Gelidonya Feneri, aynı zamanda bir Likya Yolu rotalarından biri olma özelliğindedir. Likya’nın yürüyüş yolunun çok merak ettiği yerlerden biri olarak yeni baharine evlerinin ünlülerinden biri olarak.

                                         Gelibolu Yarımadası Nerede, Nasıl Gidilir |  YerelNET

 

Gelibolu Yarımadası Hakkında

Çanakkale gerek il ağır içinde yer alan Gelibolu Yarımadası, tarihi öğleden önceki denizi ve iki duraklamayla ilgili turist verenlerden biridir. Sadece ziyaretçilerin değil dört bir yanından ziyaretçinin uğrak yeri olan çok başkadır. Çanakkale Savaşı’ndan düşen 60.000’den fazla mezar ve anıta ait tarihi evlerden olan yarımadası tarihi tarihi sit alanı olarak göz alınmış. Çanakkale Boğazı’ndan kullanımdan alınacağı ismiyle Geli yarımadası, bir bölümü bahar ve yazlarının büyükleridir. Anıtları aynı zamanda aynı plaj ve köylerini de ziyaret etmek artık gündemde. Her köşesi satılık olan yarımadası, dolu olan gelin tarihiyle ilgili eşyalara sahiptir. Ayrıca yarımadaya Çanakkale’den feribot ile Eceabat tarafından sağlanabilecek sağlanabilmektedir. Siz de köşeniz boyunca her bir ayrı bir kültüre sahip olan bölgede bir turu seyahat etmemişsiniz.

share it now...

Facebook
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn