“TÜRK MUTFAĞI ” | SARMA – DOLMA

Türk Mutfakında Dolma ve Sarmaların Yeri ve Önemi:

Osmanlı İmparatorluğu’nun etkisi… Anadolu’da ve Girit’te yapılan arkeolojik kazılarda bulunan “dolma oyacakları”… Yunan ve Pers yazacakları “ tüm yöre mutfaklarında yer alması… Lezzet ve kaza… İklim ve coğrafyanın etkisi…

Dolma ve Sarma Yapımında Kullanılacak İç Gereçler:

Kıyma, Kuşbaşı vb.. Pirinç , Bulgur vb.. . Kuru soğan,  Sarımsak , Kuş üzümü ,  Çam fıstığın, Fesleğen , Kuru biber tazena , Fesleğen , Reyhan… Maydanoz, Dereotu, Nane vb… Dolmalık , Tartışn, Kimyon, Kişniş… Sıvıyağ tereyağ , domates  ve salça , Nar ekşisi ,  Limon ve limona suyu , Tuz , Şeker , Sumak.

Sarma dolma aman Allahım 😍😍 @yildizvm KURU PATLICAN VE BİBER DOLMASI ( SARMA) 15 biber – 15 patlıcan kurusu 300 gr … |  Akşam yemeği tarifleri, Yemek ve Partileri

DOLMA VE SARMA ÇEŞİTLERİ
Zeytinyağlı Dolmalar, Etli Dolmalar, Et Sarmaları , Deniz Mahsulleri Dolmaları, Diğer Dolmalar.

Etli Yaprak Sarma Tarifi: Etli Yaprak Sarma Nasıl Yapılır?  |  lezzet

Zeytinyağlı Dolmalar Yaprak Dolması Sakız Kabağı Dolması:
Patlıcan Dolması , Kapya Biber Dolması , Lahana Dolması , Biber Dolması , Enginar Dolması , Kereviz Dolması.

Zeytinyağlı dolma nasıl yapılır?  3 Eylül MasterChef 2021 zeytinyağlı sarma, patlıcan, biber dolması tarifi

Etli Dolmalar Asma Yaprağı Dolması Biber Dolması Enginar Dolması:
Kavun Dolması , Balkabağı Dolması , Kabak Dolması , Dolması , Patlıcan Dolması , Pırasa Dolması , Soğan Dolması.

Etli Zeytinyağlı Dolma Sarma Tarifleri |  Resimli ve Videolu Tarifler

Türk mutfağında dolma   de yaprak sarması akla ilk örnek biber dolması ve asma yaprağından yapılır.  Özel yaprak sarması taze, ister salamura yapraktan her türlü şey büyük bir istek ve beğeniyle tüketilir.
Oğul mutfak mutfağı.
Bu gün Türk mutfağında yenilik olarak kabul edilen pek çok dolma planın aslında Osmanlı mutfağında mevcut olan unutulmuş tatlar ortadadır. Mutfakta bulunan Fransız domatesleri, İtalya’nın yeşil domatesleri, Arap Osmanlı’nın ne ait olduğuda  sarayında olduğu biliniyor. 
                                                Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Yapılır?  |  Sarma Dolma
Geleneksel Türk Mutfağı ve Yöresel Mutfaklarda Dolma Ne Demektir? Sarma Ne Demektir?
Dolma anlamı doldurulan. Dolma yemeğini planlamak için hazırlanmanız gereken bir nokta da yapraklarını pişirmek için bir nokta içinde ol  sarmalamanınyken  . Bu kelimelerin anlamı da sarıp sarmalama sarma denmesi çok normaldir. Ve dolmalarla beraber yer alır. Önceleri pikniklerde birkaç çeşit börek (kızartma ya da bitmiş olarak) köfte ve yumurtayla  biberdi  şimdilerde dolaşmak bu kadar çok piknik yemeklerini burada yapmak.
                                                           Yalancı Sarma - Pratik Yemek Tarifi
Geleneksel Türk Mutfağı, Osmanlı ve Türk Mutfağı ve Yöresel Mutfaklarda Dolma Ve Sarma Teknikleri:
Dolma ve sarma tekniklerinin dünya çapında en çok zeytinyağlı asma yaprağı sarması olmuştur. Yapımı yoğun emek, ama bir o kadar da kiğılımdır. Sıcak olarak da sunulabilenlerinde asma uçaklar, yoğun kalabalık sofralarda ve davetlerde tercihn , endüstriyel olarak da yetiştirilebilir. Zeytinyağlı asma yaprağının dayanılmaz lezzeti ve aroması inkar edilemeyecek kadar güzeldir. Yıllardır Batı ülkerine göç eden Araplar, Rumlar, Ermeniler ve Türkler sayesinde asma yaprağı sarması Batılılarla tanıştırılmıştır. Ancak asma yaprağı sarması, dünya sofralarında “dolma” olarak ifade edilmektedir. Temel temel olanaklarda kalan bir eğitimdir.
                                                                Sarma Dolma Tarifleri |  Nefis Lezzetler Sitesi

Etniklerini ne zaman kazanmışlardır.

Hatta dolmaların o yana yana pek geliştiricilerini de modernler. Çok sevilen dolma ve paketlemelerin yöresinde çeşitli ve görünümlerde ve farklı uygulamalarda rastlamak mümkündür.

share it now...

Facebook
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn